Aile danışmanlığı yapısı gereği çift terapisine benzemekle birlikte farklılık gösterdiği birçok alanda bulunmaktadır. Her şeyden önce aile danışmanlığı alacak kişiler ben kavramının yanında artık hayatlarını yeni bir kişiyle birleştirerek ‘’Biz’’ kavramına da sahip olmuşlardır. Bu nedenle kişiler doğal olarak birçok zorluk çekmektedirler. Fakat yaşanılan sorunlar haricinde başka nedenlerden ötürü de aile danışmanlığı ‘na başvurulabilir.

Örneğin ; ilişki kalitesini arttırmak veya bir ilişkinin sürdürülebilirliğini ve canlılığını koruyabilmek için aile danışmanlığına başvurulabilir. Toplumumuzda birçok kişi profesyonel destek alındığında bir problem olduğu düşüncesine kapılmaktadır. Fakat ilişki kalitesi için başvurduklarında aslında bunun ayıp ya da kötü bir şey değil aksine yaşam kalitelerini arttırdıklarını fark ederler.

 

SEANS SÜRECİ NASIL İLERLİYOR ?

Aile danışmanlığında yapılan görüşmeler genelde eşler ile birlikte gerçekleşmektedir. Ancak danışman gerekli gördüğü takdirde görüşmelere bireysel olarak da devam edebilmektedir.
Çoğu zaman bir taraf bu danışmanlık hizmetini almaya istekliyken diğer taraf kaçınma gösterebiliyor. Bu nedenle tek kişinin katılımı ile dahi olsa çiftin yaşadığı problem ile ilgili destek alması mümkün olabiliyor.

 

AİLE DANIŞMANI NE YAPAR ?

Aslında aile danışmanı ne yapar ? sorusundan önce ne yapmaması gerektiğinden bahsetmek isteriz. Aile danışmanı asla ve asla sizlerin özel hayatınızı merak etmez , sizi eleştirmez ya da yargılamaz. Danışmanlık hizmeti alan çiftlerin her ikisini birlikte veya bireysel olarak onaylayacak ya da reddedecek taraflı birisi değildir.
Aile danışmanlarının ana hedefleri ; aileyi geliştirmek ve sorunlu olan ilişkide kişilere farklı bir bakış açısı kazandırmak , birbirleri açısından bakabilme becerisinin kazandırmaktır. Tabiki bu süreçte danışanlar, aile danışmanının desteği ile birlikte hem bireysel olarak kendilerini keşfederken hem de aralarında kurdukları ilişkiyi keşfetme yolculuğuna çıkarlar.

 

AİLE DANIŞMANLARI EN ÇOK HANGİ KONULAR İLE ÇALIŞIR ?

Aile danışmanlığı hizmeti alan kişiler ile yapılan görüşmeler çoğunlukla ; iletişim problemleri , ayrılık karar ve aşamaları , bireysel / ebeveyn ve/veya eş olarak sorumluluklar , çocuk ile ilgili yaşanılan problemler ve bunun gibi birçok konuda gerçekleşmektedir.