Psikolog Olmak

psikolog olmak
psikolog olmak -torbalı psikolog

Psikolog olmak 

Bu yazıyı okuyan herkese merhabalar;

Burada yazdığım ve daha sonra yazacağım yazıların hem psikologlara hem de danışanlara fayda sağlayacağını düşünüyorum. Torbalı’da bir psikolog demeyi seçtim çünkü Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde on binlerce belki yüzbinlerce psikolog var ve sırf etik olduğu için merkezi yerlerde olmadığı için ve belki de meslekteki bu açıklarla ilgili insanlara sesini duyuramadığı için bende bulunduğum ilçenin içinden, TORBALI’ dan seslenerek bunları yazıyorum.

Aslında daha açıklayıcı olabilmesi açısından Türkiye’de psikolog olmak başlığı sanırım bu durumu daha iyi açıklar. 30 yaşında bir psikolog olarak beni her anlamda (etik, bilgi, teknikler, terapötik ilişki vb.) yetiştiren hocalarımla aynı dönemde öğrenci olmayı ve bu mesleğe onlarla aynı anda başlamayı isterdim. Bunun onlarca sebebi var ancak en çok istememin nedeni : 

Etik dışı çalışmaların günümüzde çok artması

İnsanların gün geçtikçe psikologlara olan bakış açısı daha anlamlı bir hal alması gerekirken gittikçe daha da basitleştirilen ve ‘’ Ya ne var ki oturduğu yerde konuşup para kazanıyor’’ gibi cümlelere mahkûm olan bir yöne doğru gidiyor. Tabi ki bu yönde gitmesinin nedenleri sadece Türk toplumunun psikoloğa bakış açısı değil. En büyük etken Türkiye’de ki psikologların mesleklerini doğru bir şekilde yansıtmaması, yanlış uygulamalar yapılması ve bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığındandır. Bu nedenle sadece toplumu suçlamak bence biraz haksızlık gibi geliyor.


Bu nedenle öncelikle ilk yazımı siz danışanlarımızın bilinçlenmesi için olabildiğince basit bir şekilde anlatmak istiyorum. 

Birçok yerde bulabileceğiniz bilgilerden başlayalım 


Psikoloğa gitmeden önce dikkat etmeniz gereken konular

  • 4 Yıllık Psikoloji lisansını tamamlamış olmak
  • Klinik Yüksek Lisansını tamamlamış olmak
  • (Maalesef ki) belli paralı eğitimleri almış olmak
  • Mutlaka süpervizyon almış ya da alıyor olmak (süpervizyon nedir sonra anlatacağım).

 

Tüm bu bilgileri zaten her yerde bulabilirsiniz (Psikoloğa gitmeden önce dikkat edilmesi gerekenler başlıkları altında)

Bu zaten psikolog veya klinik psikolog unvanına sahip olabilmeniz için yapmak zorunda olduğunuz şeylerdir. Ancak bazı gerçeklerin anlatılması gerektiğini düşünüyorum.


Bunları 5 başlık altında toplarsak :

-Psikoloğun aldığı eğitimler

-Mezun olduğu okul

-Psikolog olarak aktif çalışma geçmişi

-Uzmanlık veya yetkin olduğu alanlar

-Süpervizyon

 

1- Psikoloğun Aldığı Eğitimler

Birçok psikoloğun özgeçmişine web sayfalarından bakabilirsiniz ve orada ağırlıklı olarak bir sürü test uygulayabildiği ve bilişsel davranışçı terapi, EMDR, Oyun terapisi , Çözüm Odaklı Terapi , WISC-R , TAT,CAT vs.  şeklinde onlarca yüzlerce eğitim aldığını görürsünüz. Ne yazık ki bunlar danışanları yani sizleri cezbetmek için kullanılan ve çoğunlukla da cezbeden bilgilerdir.

O halde Psikolog seçerken Neye Dikkat Etmelisiniz ?

Aldığı eğitimi kimden aldığına ve eğitimin süresine. Örnek vermek gerekirse; Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimini kimden aldığı ve ne kadar süreli bir eğitim olduğuna dikkat etmelisiniz. Mesela bir psikolog Beck Institute (Bilişsel Davranışçı terapi tekniğini kurucusu olan kişinin kurduğu enstitü) tarafından onaylı bir eğitmenden eğitim almıştır ve uzun süreli bir eğitim olabilir. Kimisi de Beck Institute gibi bir yerden onayı olmayan ancak bir yasa olmadığı için kafasına göre eğitim açan ve 5 saatte, 10 saatte bu eğitimi veriyoruz deyip belgede veriyoruz deyip 5 te 1 fiyatına eğitim alan ve bunu web sayfasına yazan meslektaşlarda var. Bu arada en önemli noktayı söylemek isterim ki bu belgelerin hiçbiri kanuni olarak uygulama yetkisi verilen yerler değildir. Bu yüzden uygulayıcı sertifikam var denilecek 1-2 eğitim haricinde neredeyse resmi hiç uygulama sertifikası yoktur. Çünkü buna yönelik bir kanun yoktur. Bu nedenle eğitimi kimin verdiğine iyi bakın; bu kişi gerçekten verdiği eğitim konusunda bilgili midir ?  Eğitim süresi 1-2 saatlik mi yoksa aylar süren bir eğitim midir?
 

Dikkat Edilmesi Gereken Nokta :

Psikoloğun aldığı eğitim gerçekten yetkin ve yeterli bir yerden mi alınmış yoksa sırf para kaygısı taşıyan ve sürümden kazanalım, ucuz olsun ve çabucak sertifika versin diyen bir yerden mi alınmış buna bakmalısınız. Eğer bunun tespitini siz yapamazsanız (ki az bir araştırmayla hemen anlaşılabilir) bu konuda bize sorabilirsiniz. Bu durumda iki farklı psikolog ancak ikisi de Bilişsel davranışçı terapiyi almış olsa bile uygulama becerileri ve bu konudaki bilgileri arasında uçurumlar olacaktır. Belki bu konuda yeterli bir yerden eğitim almadığı için size verimli olmayan psikoloğu anlayabilirsiniz ama anlayana kadar hem zamanınız , hem paranız hem de var olan sorununuz açısından zarar görmüş olacaksınız. 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın