Blog

Psikologlar Kimdir?


Bugünde biraz kendimizden bahsedelim. Psikologlar kimdir? Ne yaparlar? Ne düşünürler? Ne hissederler?

Eminim hemen herkesin izlediği videolar, filmler ve/veya dizilerde ya da çevresinde bir psikolog görmüşlüğü vardır bir şekilde. Ancak gördüklerinizin, duyduklarınızın, varsayımda bulunduğunuz düşüncelerinizin tahminen %50 ile %90 arasında yanılıyorsunuz. Genelde danışanlarımızın ilk sözleri nereden başlasam bilemiyorum olur. Şimdi bunu daha iyi anlayabiliyorum.  Nereden anlatmaya başlayacağımı bilemiyorum ancak sanırım yanlış bilinenlerden başlamak daha güzel olacak.


Psikologlar hakkında yanlış bilinenler listesi


1 – Psikolog olduğunuzda ilk duyulan cümlelerden bir tanesi: ‘’Şimdi sen bana bakınca beni analiz edebiliyorsun, her şeyi anlayabiliyorsun değil mi? Ben nasıl biriyim sence?  Listenin en başını sanırım bu konu çekiyordur.

Açıklama : Sevgili insanlar, sizce bizler zihnimizdeki mutantlaşmış beyinlerimizin içindeki özel bir gelişmişlik ile sizlerin düşünce ya da duygularını hissedip duyabilir miyiz? Evet diyen arkadaşların değerli zamanlarını bu sayfada heba etmesini istemem. Kendinize İYİ bakın. Kalan arkadaşlar , evet doğru bildiniz bu mümkün değil çünkü bizlerde birer insanız tıpkı sizler gibi. Bu düşünceden şimdi hemen kurtulabilirsiniz.


Psikolog dediğin sinirlenir mi? Kendine gel!

2 – Psikologlar ile ilgili bilinen bir diğer çarpıtma : ‘’ Ya sen psikologsun nasıl sinirleniyorsun nasıl etkileniyorsun vs.…

AÇIKLAMA : Tahmin edin bakalım neden. Bence siz bu işi çözdünüz. Evet tam olarak 1. Maddenin cevabı ile aynı. Çünkü bizlerde sizin gibi insanlarız ve bizim de özel hayatımızda bizi üzebilecek olaylar oluyor ve bizlerde sizin gibi bazı olaylara karşı yaptığımız yorumlamalara üzülüyoruz, öfkeleniyoruz, korkabiliyoruz, mutlu hissedebiliyoruz. Çünkü bazı kişilerin düşündüğünün aksine biz görüşme odasının içinde bir ömür yaşamıyoruz akşam kapımızı kilitleyip evimize ya da daha genel söylemek gerekirse hayatlarımıza devam ediyoruz.  Yani hayal etsenize düşünce ve duyguları olmayan bir varlığa insan diyebilir misiniz ?


Bu psikologlar çok iyi kazanıyorlar.

3 – Psikologların insan olduğuna dair şüphe duyulan bir diğer olay : ‘’ Oturduğun yerden çok para kazanıyorsundur.

AÇIKLAMA : Evet bazılarımız genelde oturuyor görüşme odasında bazen o koltuğumuzdan kalkıp çocuklarla oyunda oynuyoruz. Peki peki demek istediğinizi anlıyorum yorulmadan rahat rahat çok kazanıyorsunuz demek istiyorsunuz. Bu konu ile ilgili 2 durum açıklamak istiyorum. Öncelikle geçenlerde bir psikologların kazanç ölçüm tablosu gördüm. Bakanlık ve benzer kuruluşların verilerini paylaşmışlar. Bu veriler içinde psikologların neredeyse yarısından çoğu asgari ücretin bile altında yani bildiğiniz sigortasız şekilde çalıştırıyorlar. Dağılımın kalan kısmında %5 -%10 – %2 gibi küçük küçük dilimlere ayrılmış ve bu kişilerde 2.000 TL – 3000 TL – 4000 TL gibi devam ediyor. Sadece %1 lik bir dilim 5.000 TL’nin üzerinde görünüyor. Özellikle benim gibi Torbalı Psikolog , Ayrancılar , Menderes , Selçuk, Gaziemir gibi bölgelerde psikologsanız iyi bir kazancın hızlı bir şekilde olmasını beklemeniz pek gerçekçi olmayacaktır. Şimdi gelelim diğer konuya.

Biz psikologlar bu tutarları kazanabilmek için 4 yıllık üniversite okuyoruz ancak diyeceksiniz ki bunu herkes yapıyor. Peki bunlara ne dersiniz? Dışardan aldığımız paralı eğitimler. Süpervizyonlar. Bilgi birikimini arttırmak için ücretsiz ve sigortasız olarak çalıştığımız yerler ya da günümüz deyişiyle stajyerlik süreçleri. Kendimizin de terapiden geçmesi gerektiği süreçler. Ne kadar çok şey var değil mi? İnanın bu süreçlerde özel üniversitelere verilen paralardan çok daha fazlasını harcıyorsunuz.


Örnek ile anlatım


Gün içinde taksi kullandığım için aklıma bu örnek geldi. Yoksa tabiki her işin kendi zorluğu var hemen her mesleğe saygı duyuyorum. Düşünün şimdi bir taksi şoförü olmak için çok basit bir şekilde alacağınız ehliyet yeterli oluyor değil mi ? Taksi şoförü olduğunuz an yeni mezun bir psikologdan daha çok kazanıyorsunuz ve psikoloğun harcadığı tutarın hemen hiçbirini harcamıyorsunuz. Siz demek istediğimi gayet iyi anladınız. Gün içindeki zihinsel aktivitenin yarattığı zihinsel yorgunluktan bahsetmiyorum bile.


Devam edecek…


Bu yazı sanırım oldukça uzun olacak o yüzden 3-4 parça halinde yazmak istiyorum. Bu yazı tabiki tüm psikologlar için geçerli demek istemem çünkü 1 kişi bile farklı ise ‘’ herkes ‘’ kelimesini kullanmak sağlıklı olmayacak ve genellemeye girecektir. Ancak %80-90’lık bir kesimi kapsadığından adım gibi eminim.

Torbalı Psikolog ‘ dan şimdilik bu kadar. Yazıya heyecanla kaldığımız yerden devam edeceğiz. Merak etmeyin sadece şikâyet etmeyeceğim. Psikolog olmanın güzel yanlarından da bahsedeceğim. Diğer yazılarımıza göz atmak isterseniz Vita Psikolojik Danışmanlık Merkezi web sayfamızın blog kısmına göz atabilirsiniz. Buraya tıklayarak Torbalı Psikolog ‘un diğer yazılarını da görebilirsiniz.


Son yazılar

Torbalı Psikolog

Uzman Psikolog Kadromuz ile danışanlarımıza İzmir’in , Torbalı – Gaziemir – Bayraklı bölgelerinde hizmet vermekteyiz.…

03/11/2020

Psikoloji Tarihi Hakkında

Psikoloji terimi ilk defa 16. yüzyılda Marko Marulić tarafından Yunanca’da ”ψυχή psiyçē“ ruh ve ”–λογία…

01/11/2020

Psikoloji Nedir?

Psikoloji veya ruh bilimi, davranışı ve zihini inceleyen bilim. Bilinçli ve bilinçsiz olayların yanı sıra…

01/11/2020

Aile Terapisi Nedir? Aile Terapisi Hakkında Herşey!

Aile Terapisi Nedir? Aile Terapisi Hakkında Herşey!

25/08/2020

Kaygı ve Kaygı Bozukluğu Nedir?

Kaygı ve kaygı bozukluğunun ne olduğu , kaygının çeşitlerini , belirtilerini ve tedavi sürecini bu…

07/05/2020

Düşünce Duygu ve Davranışlarımız

Torbalı Psikolog ' dan herkese merhabalar ; DURUM , DÜŞÜNCE , DUYGU VE DAVRANIŞLARIMIZBugün psikolojinin…

06/10/2019

Sitemiz çerez kullanmaktadır