Psikologların Mezun Olduğu Okullar

psikologların mezun olduğu okullar
psikologların mezun olduğu okullar- torbalı psikolog

Psikolog seçerken dikkat edilmesi gerekenler 


Bir önceki yazımızda bahsettiğimiz gibi psikologlara gitmeden önce nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili belli noktalardan bahsetmiştik. Bunları hatırlatmak için tekrar sıralamak istiyorum.

PSİKOLOGUN ALDIĞI EĞİTİMLER

-MEZUN OLDUĞU OKUL 

PSİKOLOGOLARAK AKTİF ÇALIŞMA GEÇMİŞİ

-UZMANLIK VEYA YETKİN OLDUĞU ALANLAR

-SÜPERVİZYON


Bugünkü konumuz başlıktan da belli olduğu üzere Psikologların mezun oldukları okulun nasıl bir önemi olabileceği ile ilgili olacaktır. Bu da sizlere (danışan olarak) yine psikolog seçiminde dikkat edebileceğiniz noktalarla ilgili bilgi vermeye yönelik olacak bir yazıdır.BİR PSİKOLOĞUN YA DA BAŞKA BİR MESLEĞE SAHİP KİŞİNİN HANGİ ÜNİVERSİTE’DEN MEZUN OLDUĞU NEDEN ÖNEMLİDİR?Cevap çok basit. (Türkiye için) ÖNEMLİ DEĞİLDİR. Şimdi eminim ki bu yazıyı okuyan ya da okuyacak olan onlarca, yüzlerce binlerce (umarım bu kadar okunur) kişi buna karşı çıkacaktır. Ancak eleştirmeden önce yazının tamamını okumanızı öneririm. 


Türkiye sınırları için konuşacak olursak ülkemizde yüzlerce psikoloji bölümü açmış olan üniversiteler var. Bazı istisna üniversiteler hariç (öğrenciyi müşteri olarak gören akademisyenlerin bulunduğu okullar) çoğunda aynı temel eğitim verilmektedir. Bir eksik bir fazlasını tartışmayacağım tabi ki ancak devlet üniversitesi de özel üniversitesi de psikoloji eğitimi konusunda uçurumlar yaratacak bir eğitim vermiyorlar. Zaten herkesin bilmesi gereken bir gerçek var. NE YAZIK Kİ PSİKOLOJİ ÖĞRENCİLERİ MEZUN OLDUKLARINDA TERAPİ YAPABİLME BECERİSİNE DAİR İNANILMAZ DERECEDE YETERSİZDİR. Bunu büyük harflerle belirtmek istedim çünkü çok acı bir gerçek maalesef. Yurtdışı eğitim şeklinden çok haberdar olmasam bile bizden gerçekten üst noktada olduklarını biliyorum. Bunu da belli kişilerle konuşup onları dinleyip gözlemleyerek fark ettim. 


Konumuza dönecek olursak benzer teorik eğitimlerden geçiyor tüm psikoloji öğrencileri ve bunun içinde neredeyse hiç denecek kadar az ve hatta birçok üniversitede sıfır pratik olacak şekilde teorik eğitim veriliyor. Teorik eğitimin içinde de yine ne yazık ki terapi tekniklerine dair neredeyse hiçbir şey öğretilmiyor. Şimdi sormak isterim sizlere terapi tekniği bilmeyen terapötik ilişkinin detaylarını inceliklerini ve bunlar gibi sayabileceğim onlarca yüzlerce şeyi bilmeden bu kişi nasıl sırf üniversitenin bir ünü, popülaritesi ya da her ne derseniz, nasıl diğer mezunlardan ayrılıp farklı olabilir? Cevap: OLAMAZ.


Psikologlar olarak nasıl daha iyi olabiliriz?Bu noktada fark yaratabilmek daha tecrübeli, daha bilgili olabilmek için öğrenci kendisi stajlara gitmeli, STK ‘lar da görev almalı, sürekli yönelmek istediği alana dair okuyup merak etmeli.

Bununla ilgili saatlerce yazabileceğime eminim ancak çok fazla sizleri sıkmadan sonuca gelmek istiyorum. Bir psikolog araştırırken ya da gitmeye karar verdiğinizde onun hangi üniversiteden mezun olduğuna değil ya da not ortalamasına değil; aktif olarak neler yaptığına bakın. Hangi ekolü benimsemiş ve bunun üzerine hangi eğitimleri alıp hangi çalışmaları yapmış. Bunun gibi birçok şeye bakın ama sizin için en önemli kriter okulu ve diploma notu olmamalı. Bu sadece zamanında kişinin diğerlerinden daha çok ezber yapıp sınava daha çok hazırlandığından başka bir şey göstermez.


Sona doğru;Özellikle bunu her yazımın sonunda belirtmek istiyorum. Mezun olacak olan psikoloji öğrencileri, yeni mezun olmuş olan psikologlar veya bu alanda yıllarını harcamış olan ve sahada çalışan psikolog hocalarım; hepinizi anlıyorum tabi ki bu işi mesleki doyum ve/veya para kazanmak için yapıyorsunuz ancak tüm psikologlar aynı yerde toplanmak yerine neden ilçelere dağılmıyoruz, Örneğin İzmir’de özellikle Alsancak, Karşıyaka olarak psikologlar ikiye ayrılmış durumda ancak herkes bu kadar mesafe gelmekte zorlanıyor olabilir. Merkezi nokta seçerek danışan sayınızın fazla olmasını istediğinizi biliyorum. Ancak; Gaziemir, Menemen, Selçuk, Torbalı, Menderes, Ayrancılar, Ödemiş, Tire, Güzelbahçe ve bunun gibi daha birçok çevre ilçelere evi daha yakın olan psikologlarımız bu bölgelerde de eminim para kazanacaklardır ve size ulaşmak danışanlarınız için çok daha kolay olacaktır. Tabi bu İzmir gibi birçok il içinde geçerlidir.


NOT: Türkiye’nin iyi diye adlandırılan üniversitelerin psikoloji bölümünden yüksek bir diploma notuyla mezun olan arkadaşlarım lütfen kızmasın. Hepsini ayrı ayrı çalışkanlıklarından dolayı tebrik ederim. Emeğinize kesinlikle saygı duyuyorum ama bu çalışkanlıkla ve bir burs yardımıyla keşke yurtdışında okusaydınız.

Çünkü ne yazık ki ülkemizin en iyi üniversitesi dediğimiz yerlerin hiçbiri ilk 500 de bile değil. O yüzden bizi üniversite ya da yayın başarılarımızla kimse tanımıyor. Çok acı ve çok gerçek.

Keşke artık İngilizce makale çeviren akademisyenlerimiz yerine buluş yapan ve başka ülkedeki insanların yaptıklarını merak ettiren akademisyenlerimiz olsa. Bunun içinde hem bu konuda meraklı psikologlar yetiştirilse ve bu psikologlarımıza gerekli kaynaklar devlet tarafından sağlansa. Oralara hiç girmeyelim malum………

İçiniz kararmasın lütfen, azimli kalın, etik kalın, meraklı kalın, sevgiyle kalın. Eminim bunları yaptığınızda iyi bir psikolog olmanız kaçınılmaz olacaktır. (Zamanla)

Bir sonraki yazımız olan ‘’PSİKOLOG OLARAK AKTİF ÇALIŞMA GEÇMİŞİ‘’ ile devam edeceğiz.


 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın