Blog

Psikoloji Tarihi Hakkında

Psikoloji terimi ilk defa 16. yüzyılda Marko Marulić tarafından Yunanca’da ”ψυχή psiyçē“ ruh ve ”–λογία –logia“ araştırma terimlerinin birleşmesi ile ruh araştırması olarak yaratılmıştır. Türkçe’ye Fransızca psychologie teriminin çevrimi ile girmiştir.

İlk psikoloji laboratuvarının kurucusu Wilhelm Wundt’tur. Psikolojinin incelediği zihin ve davranış kavramları eski Mısır, İran, Yunan, Çin, Hint uygarlıklarında felsefenin inceleme konusu olmuştur. Ancak 19. yy’da pek çok bilim gibi, psikoloji de felsefeden bağımsızlığını ilan etmiştir. Psikolojinin bir bilim dalı olarak doğmasına, 1876 yılında Almanya’da Leipzig Üniversitesi’nde kurduğu psikoloji laboratuvarı ile Wilhelm Wundt ön ayak olmuştur. Wundt, kendini psikolog olarak tanımlayan ilk kişidir. Psikolojinin pozitif bir bilim olarak ortaya çıkışına ilk önemli katkıları koyan diğer isimler şunlardır: Hermann Ebbinghaus (hafıza üzerinde deneysel çalışmalar yaptı), Ivan Pavlov (psikoloji ile fizyoloji arasında ilk kez ilişki kurdu, öğrenme süreçlerini deneysel olarak inceleyerek klasik şartlanma kavramını getirdi), John B. Watson (davranışçı yaklaşımın ABD’deki temsilcisi oldu).

Deneysel psikolojinin Almanya ve ABD’de gelişmesinin peşi sıra psikolojinin uygulamalı alanları doğmuştur. 19. yy.’ın son yıllarında G. Stanley Hall ve John Dewey psikoloji biliminin ABD’de eğitim alanındaki uygulamalarına öncülük etmiştir. Hugo Münsterberg psikolojinin endüstri, hukuk ve diğer alanlardaki uygulamaları üzerine yazmaya başlamıştır. 1890’larda Lightner Witmer ilk psikoloji kliniğini kurmuştur. Yine aynı yıllarda James McKeen Cattell, ilk zeka testi uygulamalarını başlatmak üzere Francis Galton’un antropometri yöntemini uyarlamıştır. Öte yandan Viyana’da Sigmund Freud, zamanla çok popülerleşecek olan psikanaliz kuramını ve yöntemlerini geliştirmiştir.

20.yy’da psikolojinin soyut ve muğlak bir kavram olan zihni incelemesine bir tepki doğmuştur. Edward B. Titchener tarafından getirilen eleştiriler, John B. Watson’un davranışçılık yaklaşımını geliştirmesine katkıda bulunmuştur. Bu yaklaşım, B.F. Skinner tarafından popüler hale getirilmiştir. Bu yaklaşımda, zihin yerine gözlenebilen ve ölçülebilen davranışın incelenmesi savunulur.

20.yy.’ın sonlarına doğru insan zihnini çalışmak üzere disiplinler arası bir alan olan bilişsel bilimler gelişmiştir. Zihin, tekrar bilimin popüler bir inceleme konusu haline gelmiştir.

Paylaş
Yazan
Vita Psikoloji

Son yazılar

Torbalı Psikolog

Uzman Psikolog Kadromuz ile danışanlarımıza İzmir’in , Torbalı – Gaziemir – Bayraklı bölgelerinde hizmet vermekteyiz.…

03/11/2020

Psikoloji Nedir?

Psikoloji veya ruh bilimi, davranışı ve zihini inceleyen bilim. Bilinçli ve bilinçsiz olayların yanı sıra…

01/11/2020

Aile Terapisi Nedir? Aile Terapisi Hakkında Herşey!

Aile Terapisi Nedir? Aile Terapisi Hakkında Herşey!

25/08/2020

Kaygı ve Kaygı Bozukluğu Nedir?

Kaygı ve kaygı bozukluğunun ne olduğu , kaygının çeşitlerini , belirtilerini ve tedavi sürecini bu…

07/05/2020

Düşünce Duygu ve Davranışlarımız

Torbalı Psikolog ' dan herkese merhabalar ; DURUM , DÜŞÜNCE , DUYGU VE DAVRANIŞLARIMIZBugün psikolojinin…

06/10/2019

Psikologlar Kimdir?

Torbalı Psikolog ‘dan herkese merhabalar; Bugünde biraz kendimizden bahsedelim. Psikologlar kimdir? Ne yaparlar? Ne düşünürler?…

06/08/2019

Sitemiz çerez kullanmaktadır