Kaç Seans Gitmem Gerekiyor?

Danışanlarımız sıklıkla psikoterapi seanslarının ne kadar süreceğini, kaç seans gelmek gerektiğini merak ederler. Tabiki de bunu sormakta haklılık payları vardır. Çünkü kimi zaman konu ekonomik kaygılar olurken bazen de yaşanılan problemin ne zaman çözüleceğini bilmek isterler. Ancak psikoterapi, insan psikolojisinin kişiye özgü ve bireysel olmasından dolayı kişiden kişiye göre değişen ve farklılaşan bir süreçtir. Aynı psikolojik sıkıntı ile başvuran iki farklı kişi tamamen aynı terapi sürecinin uygulanması durumunda dahi aynı sürede ve aynı seviyede sonuç almayabilir.

Bunun nedenlerini sıralayacak olursak ;

Geçmiş yaşam deneyimleri , kişilik yapısı , problemin niteliği, kişinin o güne kadarki başetme yöntemleri ve başa çıkma becerileri, kendisine, diğer insanlara ya da dünyaya yönelik kalıplaşmış inanışları gibi faktörler psikoterapi sürecini etkiler.

Bununla beraber kişinin iyileşmeye ya da değişime olan inancı ve motivasyonu, psikolog ile danışan arasında kurulan güven ilişkisi, psikoterapinin düzenli devam ediyor olup olmaması gibi faktörler de psikoterapinin ne kadar sürebileceğine etki etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Comment on this FAQ