Psikologa Gitmeli miyim?

Öncelikle halk tabiriyle ”deli olan psikoloğa gider” klişesini bir kenara bırakarak bu bölümü okumanız , konuyu anlayabilmek adına çok daha iyi olacaktır.Psikoloğa gitmek veya psikoterapi hizmeti almak için birçok geçerli sebepler vardır.

Bunları başlıca sıralamak gerekirse ; ev içinde yaşadığınız problemler , iş yerinde yaşadığınız olumsuz durumlar veya hayatınızda önemli yerlere sahip olan kişiler ile yaşadığınız problemler , ilişki problemleri , bireysel olan psikolojik rahatsızlıklar ,yoğun sıkıntı hali ve buna benzer daha binlerce konu sayılabilir. Çünkü sorun yaşamayan bir birey yoktur. Peki o zaman herkes psikolojik destek mi almalıdır ? Bu soruya yanıt verelim.

Yaşadığınız problem ne olursa olsun psikolojik destek alabilirsiniz ancak eğer bu problemi kendi başınıza çözebiliyorsanız , çevrenizde bulunan kişiler desteğiyle çözebiliyorsanız ve/veya bu problem sizi günlük yaşantınızın akışını olumsuz şekilde etkileyecek bir durumda değilse ve size göre katlanılamayacak bir hale gelmediyse psikolojik destek ihtiyacı duymayabilirsiniz.

Ancak hayatınızda var olan sorunlar/problemler baş edilemez bir hal alıyor ise ve sizi yüksek oranda rahatsız etmeye başlamış ise profesyonel destek bu noktada çok yardımcı olacaktır.

Baş edemediğiniz durumlarda psikolojik destek almak sağlıklı ve normaldir.

İlk yorum yapan olun

Comment on this FAQ